Verwijderen meer weefsel bij niercelcarcinoom toch beter

Lees voor | Reageer | Verstuur | Druk af   

Uitzaaiing van kanker in de lymfeklieren komt bij patiënten met uitgebreid niercelcarcinoom in 13% tot meer dan 30% van de gevallen voor. De prognose voor deze patiënten is uitgeproken slecht. Bij kleine tumoren in de nier is de prognose heel veel beter en wordt bij een operatie het weghalen van klieren meestal achterwege gelaten.

Maar, bij patiënten waar klinisch bewijs is voor uitzaaiingen is het, volgens twee onderzoekers uit Texas (USA), altijd verstandig alle klieren in het retroperitoneum, de ruimte buiten de buikholte waarin zich de nieren bevinden, weg te halen. En zelfs bij patiënten waar geen klinisch bewijs is voor uitzaaiingen kan het, gebaseerd op een individueel risico, beter zijn alle klieren te verwijderen.

Er zijn op dit moment geen formele richtlijnen voor de omvang en de grenzen van lymfeklierdissectie bij een radicale nefrectomie, maar volgens de twee wetenschappers uit Houston zijn er overtuigende bewijzen dat de prognose beter is naarmate er meer klierweefsel wordt weggenomen.

Trage start nieuwe nier gevaarlijker voor ouderen

Hoe ouder de ontvanger van een postmortale nier is, hoe groter de kans dat hij het niet overleefd wanneer de nier niet meteen werkt. Jonge getransplanteerden kunnen zo'n opstartfase meestal wel overbruggen.

Er bestaat een verband tussen het vertraagd op gang komen van een pas getransplanteerde nier, en het overlijden van de getransplanteerde patiënt in de eerste maanden na transplantatie. Dr. Jagbir Gill en zijn collega's van de University of British Columbia in Vancouver hebben onderzocht hoe veel groter dat risico op overlijden wordt wanneer de nier niet meteen werkt, en of het leeftijdsafhankelijk is.

Lees verder...

 

PEG als laxeermiddel kan acute nierschade veroorzaken

Hoewel het nog niet algemeen onderkend wordt, geeft ook het voorkeursmiddel bij laxeren voorafgaand aan een darmonderzoek risico op nierproblemen, schrijven Koreaanse onderzoekers. Dit middel geniet juist de voorkeur, omdat andere, eerder meer gebruikte middelen, onomkeerbare nierschade tot gevolg kunnen hebben. De onderzoekers denken wel dat de nierschade door het voorkeursmiddel meestal tijdelijk is, en vaak te voorkomen door voldoende vocht toe te dienen.

Lees verder...

Meisjes zeggen vaker ja tegen orgaandonatie

Meisjes zijn vaker bereid na hun dood donor te zijn dan jongens: 82 procent van de 18-jarige vrouwen die hun keuze hebben vastgelegd, geeft aan na overlijden één of meerdere organen of weefsels te willen afstaan. Van de jongens uit 1994 is dat maar 72 procent. Zo is de situatie, één maand nadat minister Schippers alle jongeren uit 1994 een officieel verzoek stuurde om hun keuze aan te geven in het Donorregister.

Lees verder...

Uitgelicht

Meest gelezen

Onderzoek

'Vitamine D en calciumsupplementen na transplantatie zinloos'

Volgens Noorse wetenschappers heeft het geen zin patiënten na een niertransplantatie extra vitamine D en calciumsupplementen te geven. Er is geen verschil in botdichtheid tussen mensen die dit wel en niet kregen. Het gaat wel om een vrij kleine steekproef.

Lees verder...

In Hart en Nieren

Belgische nierpatiënten georganiseerd op vakantie naar Benidorm

Vijfentwintig Belgische nierpatiënten en ongeveer evenveel familieleden vertrokken vannacht op vakantie naar Benidorm. Voor hun medische begeleiding kunnen ze rekenen op hun vertrouwde nefroloog en vier gespecialiseerde verpleegkundigen. Op woensdag 29 mei wacht een welkomstcomité hen ’s middags weer op in het AZ Maria Middelares ziekenhuis.

Lees verder...

Service

Sponsors

Steun NierNieuws

Met één telefoontje van € 1,30 wordt u begunstiger van NierNieuws.

Laatste reacties

NierNieuws en zijn adverteerders maken soms gebruik van cookies. Klik hier voor meer informatie.