Duitse artsen willen meer controle op transplantaties
Door Merel Dercksen
In een reactie op het transplantatieschandaal dat op dit moment in Duitsland speelt, wil de president van de Duitse artsenkamer dat er een betere controle komt op transplantaties. Ook wil hij meer geld beschikbaar gesteld krijgen voor aanvullend onderzoek.
In Göttingen heeft een arts gefraudeerd met de medische gegevens van patiënten om ze zo hoger op de wachtlijst voor een orgaan te krijgen. Daarnaast loopt er een onderzoek of er Duitse ziekenhuizen betrokken zijn geweest bij het grootschalige orgaanhandelnetwerk dat nieren van mensen in verschillende landen kocht en ze transplanteerde in klinieken in Kosovo.
De president van de landelijke artsenkamer, Frank Ulrich Montgomery, wil hierom scherpere controles van uitgevoerde transplantaties, en meer geld voor aanvullend onderzoek. Hij wil een protocol naar Amerikaans voorbeeld opzetten, waarmee het hele verloop van een transplantatie vastgelegd wordt en controleerbaar is. Ook moeten er ernstiger beroepsmatige consequenties zijn voor artsen die frauderen, zegt hij.
|
Immuungemedieerde nierschade door HIV vaker bij Afrikanen
Patiënten die geïnfecteerd zijn met het HIV-virus, lopen het risico op HIV-gerelateerde nierproblemen. Veel HIV-patiënten krijgen te maken met HIVAN (HIV-associated nephropathy) of HIVICK (HIV-associated Immuno Complex Kidney disease). Daar waar over HIVAN inmiddels vrij veel bekend is, is over HIVICK nog veel onduidelijk. Artsen van de Johns Hopkins universiteit in Baltimore (VS) proberen daar nu meer klaarheid in te scheppen.
HIVAN en HIVICK hebben gemeen dat in beide ziektes de glomeruli in de nieren worden aangetast. Bij HIVAN is dat echter direct gevolg van de HIV-infectie, terwijl bij HIVICK verbindingen van antilichamen van het immuunsysteem (immuuncomplexen) in de glomeruli neerslaan en die blokkeren. Het doel van het onderzoek was te bepalen welke HIV-patiënten een verhoogd risico lopen op HIVICK. De artsen deden dat door, gedurende bijna 15 jaar, 751 HIV-patiënten te volgen.
Trage start nieuwe nier gevaarlijker voor ouderen
Hoe ouder de ontvanger van een postmortale nier is, hoe groter de kans dat hij het niet overleefd wanneer de nier niet meteen werkt. Jonge getransplanteerden kunnen zo'n opstartfase meestal wel overbruggen. Er bestaat een verband tussen het vertraagd op gang komen van een pas getransplanteerde nier, en het overlijden van de getransplanteerde patiënt in de eerste maanden na transplantatie. Dr.
PEG als laxeermiddel kan acute nierschade veroorzaken
Hoewel het nog niet algemeen onderkend wordt, geeft ook het voorkeursmiddel bij laxeren voorafgaand aan een darmonderzoek risico op nierproblemen, schrijven Koreaanse onderzoekers. Dit middel geniet juist de voorkeur, omdat andere, eerder meer gebruikte middelen, onomkeerbare nierschade tot gevolg kunnen hebben. De onderzoekers denken wel dat de nierschade door het voorkeursmiddel meestal tijdelijk is, en vaak te voorkomen door voldoende vocht toe te dienen.

Gepubliceerd: dinsdag 07-08-2012


NierNieuws is onafhankelijk van bij de materie betrokken (semi-)commerciële en (semi-)overheidsinstelling.
Niernieuws heeft geen financiële connecties met patiënten- verenigingen of andere soortgelijke organisaties of
stichtingen.
Reageer ook op dit artikel