Nefrologen: nog te vroeg voor merkloze afweeronderdrukkers
Door Jeroen van Setten
De Nederlandse Internisten Vereniging heeft besloten geen merknamen van geneesmiddelen meer te gebruiken, maar alleen de namen van werkzame stoffen. De Nederlandse federatie voor Nefrologie (NfN) vindt dat dit in ieder geval nog niet kan voor middelen die worden gebruikt om de afweer te onderdrukken na een transplantatie. In Nederland is nefrologie een subspecialisme van de interne geneeskunde.
De nierpatiëntenvereniging heeft een
kaartje uitgebracht dat apothekers moet
overtuigen van de noodzaak van een
voorgeschreven specialité
De NfN nam begin vorig jaar in een uitgebreide verklaring afstand van het gebruik van generieke middelen voor immuunsuppressie en staat nog steeds op het standpunt dat ze niet zonder meer een specialité kunnen vervangen.
Uit een peiling van het huisorgaan van de nefrologen, het Nederlands Tijdschrift voor Nefrologie, onder 117 respondenten, blijkt dat een overgrote meerderheid van de leden ook vindt dat de oorspronkelijke merkgeneesmiddelen niet zonder meer vervangen kunnen worden door een generieke variant.
Toch ligt het een en ander lang niet zo zwart-wit als het misschien lijkt. Volgens Stefan Berger van de federatie, nefroloog in het Erasmus MC in Rotterdam, zijn de nefrologen namelijk 'zeker geen tegenstander van generieke geneesmiddelen,' maar zijn er op dit moment nog onvoldoende ervaringen met generieke immunosuppressiva om ze zonder meer toe te passen.
'Als het vervangen van originele immunosuppressiva op initiatief van de specialist, en dus met adequate controle, zou plaatsvinden kunnen ze waarschijnlijk wel veilig toegepast worden,’ meent Berger. Tot het zover is, wil de NfN in zijn standpunt ook geen verschil maken tussen verschillende afweeronderdrukkende middelen, omdat dat verwarrend zou kunnen werken.
|
PEG als laxeermiddel kan acute nierschade veroorzaken
Hoewel het nog niet algemeen onderkend wordt, geeft ook het voorkeursmiddel bij laxeren voorafgaand aan een darmonderzoek risico op nierproblemen, schrijven Koreaanse onderzoekers. Dit middel geniet juist de voorkeur, omdat andere, eerder meer gebruikte middelen, onomkeerbare nierschade tot gevolg kunnen hebben. De onderzoekers denken wel dat de nierschade door het voorkeursmiddel meestal tijdelijk is, en vaak te voorkomen door voldoende vocht toe te dienen.
Meisjes zeggen vaker ja tegen orgaandonatie
Meisjes zijn vaker bereid na hun dood donor te zijn dan jongens: 82 procent van de 18-jarige vrouwen die hun keuze hebben vastgelegd, geeft aan na overlijden één of meerdere organen of weefsels te willen afstaan. Van de jongens uit 1994 is dat maar 72 procent. Zo is de situatie, één maand nadat minister Schippers alle jongeren uit 1994 een officieel verzoek stuurde om hun keuze aan te geven in het Donorregister.
Belgische nierpatiënten georganiseerd op vakantie naar Benidorm
Vijfentwintig Belgische nierpatiënten en ongeveer evenveel familieleden vertrokken vannacht op vakantie naar Benidorm. Voor hun medische begeleiding kunnen ze rekenen op hun vertrouwde nefroloog en vier gespecialiseerde verpleegkundigen. Op woensdag 29 mei wacht een welkomstcomité hen ’s middags weer op in het AZ Maria Middelares ziekenhuis.

Gepubliceerd: maandag 18-06-2012 | 


NierNieuws is onafhankelijk van bij de materie betrokken (semi-)commerciële en (semi-)overheidsinstelling.
Niernieuws heeft geen financiële connecties met patiënten- verenigingen of andere soortgelijke organisaties of
stichtingen.
Reageer ook op dit artikel