Dialyse op IC veiliger met citraat als bloedverdunner
Dialyseren op de intensive care kan beter met een substitutievloeistof waaraan citraat als bloedverdunner is toegevoegd. Deze vloeistof heeft dezelfde werking als andere vloeistoffen maar vergroot mogelijk de veiligheid. Dat zegt nefroloog Azam Nurmohamed die op 9 mei op zijn onderzoeksresultaten promoveert bij het VU medisch centrum.
De meest toegepaste vorm van nierfunctievervangende behandeling op de IC is continue venoveneuze hemofiltratie (CVVH). Dan wordt bloed door middel van een kunstnier 24 uur per dag gefiltreerd. De substitutievloeistof als aanvulling op het gefiltreerde bloed kan worden toegediend voor of na de passage door de kunstnier. Volgens het onderzoek van Nurmohamed zijn beide technieken gelijkwaardig.
Nurmohamed introduceert in zijn proefschrift een relatief nieuwe techniek van bloedverdunning waarbij alleen bloedcirculatie buiten het lichaam is ontstold. Bij CVVH is toediening van bloedverdunners ter preventie van stolling in de kunstnier essentieel. Onduidelijk is welke bloedverdunner het beste is. De meest voorgeschreven bloedverdunner hierbij is heparine. Dat heeft als nadeel dat het bloed in het lichaam ook wordt ontstold waardoor er een verhoogde kans ontstaat op bloedingen bij de ernstig zieke patiënt.
De promovendus beschrijft een techniek met citraat als bloedverdunner verwerkt in de substitutievloeistof. Deze techniek blijkt sowieso superieur te zijn aan CVVH zonder antistolling. Deze speciaal op maat gemaakte vloeistof is even goed als de gangbare substitutievloeistof maar mogelijk veiliger voor de IC-patiënt.
|
Trage start nieuwe nier gevaarlijker voor ouderen
Hoe ouder de ontvanger van een postmortale nier is, hoe groter de kans dat hij het niet overleefd wanneer de nier niet meteen werkt. Jonge getransplanteerden kunnen zo'n opstartfase meestal wel overbruggen.
Er bestaat een verband tussen het vertraagd op gang komen van een pas getransplanteerde nier, en het overlijden van de getransplanteerde patiënt in de eerste maanden na transplantatie. Dr. Jagbir Gill en zijn collega's van de University of British Columbia in Vancouver hebben onderzocht hoe veel groter dat risico op overlijden wordt wanneer de nier niet meteen werkt, en of het leeftijdsafhankelijk is.
PEG als laxeermiddel kan acute nierschade veroorzaken
Hoewel het nog niet algemeen onderkend wordt, geeft ook het voorkeursmiddel bij laxeren voorafgaand aan een darmonderzoek risico op nierproblemen, schrijven Koreaanse onderzoekers. Dit middel geniet juist de voorkeur, omdat andere, eerder meer gebruikte middelen, onomkeerbare nierschade tot gevolg kunnen hebben. De onderzoekers denken wel dat de nierschade door het voorkeursmiddel meestal tijdelijk is, en vaak te voorkomen door voldoende vocht toe te dienen.
Meisjes zeggen vaker ja tegen orgaandonatie
Meisjes zijn vaker bereid na hun dood donor te zijn dan jongens: 82 procent van de 18-jarige vrouwen die hun keuze hebben vastgelegd, geeft aan na overlijden één of meerdere organen of weefsels te willen afstaan. Van de jongens uit 1994 is dat maar 72 procent. Zo is de situatie, één maand nadat minister Schippers alle jongeren uit 1994 een officieel verzoek stuurde om hun keuze aan te geven in het Donorregister.

Gepubliceerd: vrijdag 04-05-2012


NierNieuws is onafhankelijk van bij de materie betrokken (semi-)commerciële en (semi-)overheidsinstelling.
Niernieuws heeft geen financiële connecties met patiënten- verenigingen of andere soortgelijke organisaties of
stichtingen.
Reageer ook op dit artikel