Promotie: Toegankelijk houden vaattoegang voor hemodialyse
Sam Heye verdedigt aan de KU Leuven zijn proefschrift over methoden om falende vaattoegang voor hemodialyse te voorkómen of behandelen. De meest voorkomende shuntproblemen zijn stenose (vernauwing) en trombose (dichtslibben). Het doel van Heyes proefschrift was om verschillende diagnostische en interventioneel radiologische methoden te onderzoeken die kunnen bijdragen tot meer inzicht in oorzaken van problematische vaattoegang, preventie, en evaluatie van de behandeling van shuntstenose en -trombose.
Met een flebografie kunnen preoperatief de geschikte bloedvaten voor shuntaanleg in kaart worden gebracht. Dat zou het succespercentage van de AVF-aanleg (=shuntaanleg) kunnen doen stijgen. Omdat het gebruikelijke jodiumhoudend contrastmiddel schadelijk is voor de restfunctie van de nieren onderzocht Heye CO2 als alternatief contrastmiddel. Hij toont aan dat dit een bruikbaar alternatief is.
Heye onderzocht vervolgens de diagnostische accuraatheid van multidetector computed tomografie (MDCT) angiografie – een niet-invasieve beeldvormingstechniek – om een stenose van meer dan 50% bij een dysfunctionele AVF te detecteren. De resultaten toonden dat MDCT-angiografie een reproduceerbare en betrouwbare beeldvormingstechniek is om een significante stenose in de shunt aan te tonen, met goede beeldkwaliteit.
In de studie werd bezien welke factoren het risico beïnvloeden op terugkeer van de stenose na de standaardbehandeling PTA (percutane transluminele angioplastie, het openrekken met een ballon). Het technische succes van de behandeling (<30% overblijvende stenose) hangt samen met het soort shunt en met de mate waarin de shunt vernauwd was. Vroege terugkeer (binnen 6 maanden na PTA) blijkt vaker voor te komen bij patiënten met een nog jonge shunt en bij diabetespatiënten.
Het weer doorgankelijk maken van de shunt kan op verschillende manieren. Heye onderzocht een bepaald type rekanalisatiekatheter, bestaande uit een snel ronddraaiende synthetische borstel aan het uiteinde en een zijpoort waarlangs klonteroplossende medicatie geïnjecteerd wordt. Deze farmacomechanische thrombectomiekatheter blijkt veilig en effectief te zijn, met aanvaardbare uitkomst. Heye merkt op dat de potentiële gevaren van ioniserende stralen tijdens de interventionele procedures aandacht verdienen om professionele blootstelling te minimaliseren.
Promotie S. Heye: dinsdag 15 mei 2012; 17:00 uur
Titel proefschrift: Diagnostic and percutaneous interventional techniques for prevention and treatment of dysfunctional hemodialysis fistulas and grafts
Promotor: prof. dr. Raymond Oyen
Co-promotor: prof. dr. Dirk Kuypers
Locatie: KU Leuven, Groot Begijnhof 14 - 1, 3000 Leuven, België
|
7e Europese cursus nierpathologie in Amsterdam
Driedaagse cursus voor pathologen, (kinder)nefrologen en nefrologisch onderzoekers. Dag 1 staat in het teken van de nieuwste ontwikkelingen op het gebied van pathofysiologie van de nieren, klinische nefrologie en histopathologie van de nieren.
Op dag 2 en 3 staat een praktische cursus op het programma, waarin het cursusmateriaal gedigitaliseerd wordt aangeboden op laptops. De cursus focust op herkenning van de histopathologische kenmerken van zowel veel voorkomende als zeldzame nierziekten, om in combinatie met klinische symptomen een adequate differentiële diagnose te stellen.
Eerste Internationale Symposium rond Vascular Tissue Engineering
Op 28 en 29 mei 2013 vindt het eerste Internationale congres over vascular tissue engineering plaats in Leiden. Inmiddels heeft een groot aantal internationale sprekers toegezegd te komen. Een belangrijk deel van de voordrachten heeft betrekking op tissue engineered bloedvaten als vaattoegang voor hemodialyse. Het congres wordt onder andere ondersteund door de Nierstichting en het BMM (Biomedical Material) Program van het ministerie van Economische Zaken.
Promotie: website voor overlevers kinderkanker
Overlevenden van kinderkanker hebben op later leeftijd behoefte aan meer en vooral gepersonaliseerde informatie. Om hieraan tegemoet te komen heeft Sebastiaan Knijnenbrug voor zijn promotie-onderzoek een website geëvalueerd waar overlevenden, aan de hand van hun oude diagnose en de therapie die ze hebben gehad, gerichte informatie kunnen vinden over de risico's die zij lopen op gezondheidsproblemen.

Gepubliceerd: dinsdag 01-05-2012


NierNieuws is onafhankelijk van bij de materie betrokken (semi-)commerciële en (semi-)overheidsinstelling.
Niernieuws heeft geen financiële connecties met patiënten- verenigingen of andere soortgelijke organisaties of
stichtingen.
Reageer ook op dit artikel