Ook zeer licht verhoogde bloeddruk vergroot risico nierproblemen

Lees voor | Reageer | Verstuur | Druk af   

Hoge bloeddruk is zowel oorzaak als gevolg van chronische nierinsufficiëntie, maar tot voor kort was het niet duidelijk of het voorstadium hiervan ook een groter risico op chronisch nierfalen met zich mee brengt. Japans onderzoek laat nu zien dat dat inderdaad zo is.

Het onderzoek vond plaats in het kader van de Ohasama Study, een langlopend onderzoek naar hoge bloeddruk en hart- en vaatziekten onder de inwoners van Ohasama, een landelijk gelegen dorp met ongeveer 8000 inwoners in het noorden van Japan. De onderzoekers bepaalden van 2150 inwoners zonder voorgaande nierproblemen gedurende een aantal jaren de hoogte van de bloeddruk.

De deelnemers werden onderverdeeld in vier categorieën: normale bloeddruk (een bovendruk van 90-120 en een onderdruk van 60-80), pre-hypertensie (120-140 bovendruk of 80-90 onderdruk), stadium I (140-160 bovendruk of 90-100 onderdruk) of stadium II (bovendruk hoger dan 160 of onderdruk hoger dan 100). Na iets meer dan 14.000 patiëntjaren onderzoek hadden de onderzoekers 461 gevallen van chronisch nierfalen geconstateerd.

Uit de gegevens bleek duidelijk dat een hoger stadium van hoge bloeddruk gepaard ging met een hoger risico op chronisch nierfalen, zelfs als er gecorrigeerd werd voor andere oorzaken voor chronische nierinsufficiëntie (zoals overgewicht en suikerziekte). Dat gold ook al voor een lichte verhoging, die nog geen officiële hypertensie is.

Uit het onderzoek blijkt dus dat pre-hypertensie een hoger risico op chronische nierproblemen met zich mee brengt, en dat het naast gevolg van chronisch nierfalen ook een belangrijke oorzaak is.

Nieuwsgierigheid en nieuwigheid

NierNieuws Column 'Enchanté !'

Iedere gebruiker van een spreekkamer, kliniek, of zelfs beide, lijkt mij benieuwd te zijn naar het effect van zijn, respectievelijk haar, professionele handelen. Zou dat in elk geval moeten zijn. Voor de recente operatie aan mijn fistule wenste de chirurg dus enkele controles: 'ongeveer over een maand'. De wond moest eerst goed zijn genezen. De beide consulten vielen keurig voor onze vakantie in St Clair, waar u inmiddels alles van weet. Allereerst werd ik gedirigeerd naar mijn Doppler-arts. Gewapend met diens gegevens mocht ik enkele dagen later opdraven bij de chirurg.

Lees verder...

 

Nier van kleine donor werkt wat minder hard

Nieren van kleine levende donoren hebben een lagere filtratiesnelheid dan nieren van grotere donoren, constateren onderzoekers van de  Mayo Clinic Arizona in Phoenix.  Tijdens het American Transplant Congress maakten dr. Hasan Khamash en zijn collega's de resultaten van hun onderzoek bekend. Ze hebben daarvoor de gegenvens van 579 levende donor-ontvangerparen geanalyseerd.

Lees verder...

Miljoenenschikking in Amerikaanse EPO-fraudezaak

Dialysis Corporation of America, een dialyseaanbieder met ongeveer 35 centra in de VS, wordt ervan beschuldigd enige jaren geleden valse declaraties te hebben ingediend bij Medicare, voor meer EPO dan zijn patiënten daadwerkelijk toegediend hebben gekregen. Inmiddels bestaat het bedrijf niet meer, het is in 2010 opgekocht door U.S. Renal Care, een dialyseaanbieder met nu meer dan 100 centra en het hoofdkantoor in Texas. U.S.

Lees verder...

Uitgelicht

Meest gelezen

Onderzoek

Immuungemedieerde nierschade door HIV vaker bij Afrikanen

Patiënten die geïnfecteerd zijn met het HIV-virus, lopen het risico op HIV-gerelateerde nierproblemen. Veel HIV-patiënten krijgen te maken met HIVAN (HIV-associated nephropathy) of HIVICK (HIV-associated Immuno Complex Kidney disease). Daar waar over HIVAN inmiddels vrij veel bekend is, is over HIVICK nog veel onduidelijk.

Lees verder...

In Hart en Nieren

Belgische nierpatiënten georganiseerd op vakantie naar Benidorm

Vijfentwintig Belgische nierpatiënten en ongeveer evenveel familieleden vertrokken vannacht op vakantie naar Benidorm. Voor hun medische begeleiding kunnen ze rekenen op hun vertrouwde nefroloog en vier gespecialiseerde verpleegkundigen. Op woensdag 29 mei wacht een welkomstcomité hen ’s middags weer op in het AZ Maria Middelares ziekenhuis.

Lees verder...

Service

Sponsors

Steun NierNieuws

Met één telefoontje van € 1,30 wordt u begunstiger van NierNieuws.

Laatste reacties

NierNieuws en zijn adverteerders maken soms gebruik van cookies. Klik hier voor meer informatie.