Medicijn tegen goedaardige niertumoren onderzocht
Door Merel Dercksen
Een internationaal team van onderzoekers heeft op het Genitourinary Cancers Symposium editie 2012 resultaten gepubliceerd van hun onderzoek naar Everolimus (Certican en Afinitor van Novartis). Dit medicijn zou volgens de onderzoekers wel eens het eerste farmacologische middel voor de behandeling van angiomyolipomen kunnen zijn.
Angiomyolipomen zijn goedaardige tumoren die vaak in de nier optreden. Doordat ze zeer goed doorbloed zijn kunnen er gevaarlijke bloedingen oiptreden, niet in de laatste plaats tijdens een operatie. Ook kunnen ze zo groot worden dat ze het gezonde nierweefsel verdrukken en zo de nierfunctie aantasten.
De onderzoekers die een presentatie hielden op het symposium, hadden een studie uitgevoerd onder 118 patiënten met dit soort tumoren. Van hen kregen er 79 10 mg everolimus per dag, en 39 een placebo. Onder de deelnemers waren ook patiënten met het Tubereuze Sclerose Complex, waarbij angiomyolipomen een van de symptomen zijn.
Na een behandeling van meer dan een half jaar bleek 41,8 procent van de patiënten onder everolimus een respons te vertonen. Dat betekende dat het totale volume van hun tumoren met ten minste 50 procent was afgenomen. In de placebogroep vertoonde niemand deze afname. Daar namen de tumoren juist toe, wat weer bij geen enkele patiënt die everolimus kreeg zodanig gebeurde dat het viel boven de ondergrens die de onderzoekers voorafgaand aan het onderzoek gesteld hadden. Een deel van de patiënten met everolimus reageerde ook met verbeteringen van de aantasting van de huid die som optreedt bij de aandoening. Het placebo had dit effect niet.
Het medicijn werd als veilig genoeg beoordeeld, vergelijkbaar met eerdere rapportages van behandelingen van het Tubereuze Sclerose Complex.
In 2008 was er sprake van dat het verwante sirolimus, net als everolimus ook ingezet tegen afstoting van getransplanteerde organen, het eerste medicijn tegen angiomyolipomen zou zijn.
|
Nieuwsgierigheid en nieuwigheid
NierNieuws Column 'Enchanté !'

Iedere gebruiker van een spreekkamer, kliniek, of zelfs beide, lijkt mij benieuwd te zijn naar het effect van zijn, respectievelijk haar, professionele handelen. Zou dat in elk geval moeten zijn. Voor de recente operatie aan mijn fistule wenste de chirurg dus enkele controles: 'ongeveer over een maand'. De wond moest eerst goed zijn genezen. De beide consulten vielen keurig voor onze vakantie in St Clair, waar u inmiddels alles van weet. Allereerst werd ik gedirigeerd naar mijn Doppler-arts. Gewapend met diens gegevens mocht ik enkele dagen later opdraven bij de chirurg.
Nier van kleine donor werkt wat minder hard
Nieren van kleine levende donoren hebben een lagere filtratiesnelheid dan nieren van grotere donoren, constateren onderzoekers van de Mayo Clinic Arizona in Phoenix. Tijdens het American Transplant Congress maakten dr. Hasan Khamash en zijn collega's de resultaten van hun onderzoek bekend. Ze hebben daarvoor de gegenvens van 579 levende donor-ontvangerparen geanalyseerd.
Miljoenenschikking in Amerikaanse EPO-fraudezaak
Dialysis Corporation of America, een dialyseaanbieder met ongeveer 35 centra in de VS, wordt ervan beschuldigd enige jaren geleden valse declaraties te hebben ingediend bij Medicare, voor meer EPO dan zijn patiënten daadwerkelijk toegediend hebben gekregen. Inmiddels bestaat het bedrijf niet meer, het is in 2010 opgekocht door U.S. Renal Care, een dialyseaanbieder met nu meer dan 100 centra en het hoofdkantoor in Texas. U.S.

Gepubliceerd: woensdag 22-02-2012


NierNieuws is onafhankelijk van bij de materie betrokken (semi-)commerciële en (semi-)overheidsinstelling.
Niernieuws heeft geen financiële connecties met patiënten- verenigingen of andere soortgelijke organisaties of
stichtingen.
Reageer ook op dit artikel