Nieuw allocatiesysteem VS pakt mogelijk negatief uit voor diabetici

Lees voor | Reageer | Verstuur | Druk af   

In de VS wordt momenteel een nieuw systeem overwogen voor de verdeling van donornieren. Het huidige systeem gaat uit van de tijd dat de ontvanger op de wachtlijst heeft gestaan, geografie en weefselcompatibiliteit. Om de levensduur van de ontvanger en van het transplantaat te optimaliseren wil men over naar een systeem waarbij donornier en ontvanger gematcht worden op basis van een aantal factoren die met gezondheid en leeftijd van donor en ontvanger te maken hebben. Het uitgangspunt bij het nieuwe systeem is de Kidney Donor Profile Index (KDPI).

Het idee hierachter is dat sommige nieren beter zijn dan andere. Op basis van een aantal meetbare factoren omtrent de donor en de omstandigheden van de donatie krijgt een donornier een score, de KDPI. Deze score is een percentielwaarde tussen de 0 en 1, waarbij 0 staat voor de langste verwachte levensduur van het orgaan en 1 voor de kortste. De bedoeling is dat de nieren met een score van 20% en lager (de beste 20 procent van het totale aanbod) gaan naar de kandidaten met de hoogste verwachte levensduur na de transplantatie (Estimated Post-Transplant Survival of EPTS). De andere 80 procent van de nieren moeten zo verdeeld worden dat patiënten die minder dan 15 jaar jonger of ouder zijn dan de donor(nier) de hoogste prioriteit hebben. Dit alles moet voorkomen dat de donornier de patiënt overleeft of vice versa.

Een kwart van de in de VS uitgevoerde niertransplantaties is het gevolg van diabetes die niet goed onder controle is. Hier kan de patiënt lang niet altijd zelf iets aan doen. Dr. Stephen Ponder, een Amerikaanse kinder-endocrinoloog die zelf diabetes type 1 heeft, waarschuwt voor de gevolgen van de nieuwe voorstellen voor diabetici. In tegenstelling tot het oude systeem zal het nieuwe systeem diabetes ook meenemen als factor die het risico op orgaanfalen verhoogt. Het nieuwe systeem zou dus betekenen dat diabetici die een niertransplantatie nodig hebben niet alleen een lagere prioriteit zullen krijgen, maar ook naar alle waarschijnlijkheid een nier zullen ontvangen met een lagere KDPI score. Als alle patiënten met diabetes automatisch als minder optimale kandidaten gecategoriseerd worden werkt dit als een straf voor de groep diabetici die buiten hun eigen schuld om nierfalen ontwikkelen.

Trage start nieuwe nier gevaarlijker voor ouderen

Hoe ouder de ontvanger van een postmortale nier is, hoe groter de kans dat hij het niet overleefd wanneer de nier niet meteen werkt. Jonge getransplanteerden kunnen zo'n opstartfase meestal wel overbruggen.

Er bestaat een verband tussen het vertraagd op gang komen van een pas getransplanteerde nier, en het overlijden van de getransplanteerde patiënt in de eerste maanden na transplantatie. Dr. Jagbir Gill en zijn collega's van de University of British Columbia in Vancouver hebben onderzocht hoe veel groter dat risico op overlijden wordt wanneer de nier niet meteen werkt, en of het leeftijdsafhankelijk is.

Lees verder...

 

HLA-mismatch transplantatie zonder blijvende medicatie al mogelijk

Vijf jaar geleden rapporteerden onderzoekers van het Massachusetts General Hospital over vijf patiënten bij wie ze een gelijktijdige nier- en beenmergtransplantatie hadden uitgevoerd. Al deze patiënten vertoonden een HLA-mismatch met hun donor, wat betekent dat er onder normale omstandigheden afstoting zal optreden.

Lees verder...

Tijdelijk geen doorbloeding bij niertransplantatie leidt tot chronische afstoting

Een traag op gang komende nier waarbij dialyse nodig is in de eerste week na transplantatie, is meestal het gevolg van schade door een tijdelijk gestopte doorbloeding. Het komt regelmatig voor, zeker nu het aantal non-heart-beating donoren toeneemt. Een traag op gang komende nier heeft een grotere kans op acute afstoting en heeft gemiddeld een kortere levensduur.

Lees verder...

Uitgelicht

Meest gelezen

Onderzoek

PEG als laxeermiddel kan acute nierschade veroorzaken

Hoewel het nog niet algemeen onderkend wordt, geeft ook het voorkeursmiddel bij laxeren voorafgaand aan een darmonderzoek risico op nierproblemen, schrijven Koreaanse onderzoekers. Dit middel geniet juist de voorkeur, omdat andere, eerder meer gebruikte middelen, onomkeerbare nierschade tot gevolg kunnen hebben.

Lees verder...

In Hart en Nieren

Belgische nierpatiënten georganiseerd op vakantie naar Benidorm

Vijfentwintig Belgische nierpatiënten en ongeveer evenveel familieleden vertrokken vannacht op vakantie naar Benidorm. Voor hun medische begeleiding kunnen ze rekenen op hun vertrouwde nefroloog en vier gespecialiseerde verpleegkundigen. Op woensdag 29 mei wacht een welkomstcomité hen ’s middags weer op in het AZ Maria Middelares ziekenhuis.

Lees verder...

Service

Sponsors

Steun NierNieuws

Met één telefoontje van € 1,30 wordt u begunstiger van NierNieuws.

Laatste reacties

NierNieuws en zijn adverteerders maken soms gebruik van cookies. Klik hier voor meer informatie.