Achteruitgang nierfunctie na harttransplantatie begint al vroeg
Door Gerard Kok
Nierproblemen achteraf bepalen voor een groot gedeelte het succes van een harttransplantatie op jonge leeftijd. Amerikaanse artsen hebben nu geprobeerd te achterhalen welke patiënten een groter risico op nierproblemen lopen.
De artsen gebruikten hiervoor de PHTS (Pediatric Heart Transplant Study) database, die gegevens bevat van meer dan 3000 jonge hartgetransplanteerden. De onderzoekers haalden uit deze database de gegevens van alle patiënten die een jaar na hun harttransplantatie nog een normale nierfiltratiesnelheid hadden (een eGFR van 60 ml/min of meer). Desalniettemin bleek 5 jaar na de transplantatie 29% van deze groep patiënten nierproblemen te hebben, en na tien jaar zelfs 43%.
Na statistische analyse concludeerden de onderzoekers dat je meer risico loopt als je nierfiltratiesnelheid een jaar na de operatie lager is dan tijdens de transplantatie. Ook zwarte mensen lopen meer risico. De artsen suggereren dan ook om zich bij verder onderzoek op deze groepen te richten.
|
Risico op gebroken heup onveranderd hoog bij dialysepatiënt
Heupfracturen komen nog steeds vaak voor bij nierpatiënten, ondanks de vooruitgang die de laatste jaren is geboekt bij het behandelen van nierziektegerelateerde botproblemen. Dit blijkt uit onderzoek uitgevoerd aan Stanford University (Californië, VS).
Met de achteruitgang van de nierfunctie verslechtert ook de mineraalhuishouding van de botten, met pijn in de botten en botbreuken tot gevolg. Dit wordt 'renale osteodystrofie' genoemd. Vooral heupfracturen zijn riskant; bij oudere patiënten is het risico op overlijden groot. Daarom is er de laatste decennia veel aandacht besteed aan de behandeling van renale osteodystrofie, maar uit het Amerikaanse onderzoek blijkt dat deze behandeling maar gedeeltelijk effect sorteert. Het risico dat een dialysepatiënt een heupfractuur oploopt is nog altijd vijf keer zo hoog als bij vergelijkbare niet-nierpatiënten.
'Uitlaatgassen gevaarlijk voor de nieren'
Onderzoekers uit Boston zijn op het idee gekomen de plaats waar iemand woont, te koppelen aan de nierfunctie. Ze waren benieuwd of de nabijheid van een weg waar veel uitlaatgas wordt geproduceerd, samenhangt met een slechtere nierfunctie. Het was al bekend dat de nabijheid van een grote weg een risico vormt op hart- en vaatziekten.
'Onderscheid acute en chronische nierschade bij spoedopname klopt vaak niet'
Traditionele markers zijn niet geschikt om in de eerste 24 uur het onderscheid te maken tussen blijvende en herstellende acute nierschade bij patiënten die op een intensive care belanden, schrijven Franse onderzoekers. Misschien betekent dat zelfs wel dat het onderscheid tussen beide vormen van schade niet zo zwart-wit is als tot nu toe gedacht wordt, trekken Australische wetenschappers de conclusie.

Gepubliceerd: donderdag 15-12-2011


NierNieuws is onafhankelijk van bij de materie betrokken (semi-)commerciële en (semi-)overheidsinstelling.
Niernieuws heeft geen financiële connecties met patiënten- verenigingen of andere soortgelijke organisaties of
stichtingen.
Reageer ook op dit artikel