Wanneer: woensdag 23-11-2011

Promotie: Bloeddrukverlagers bij diabetici met nierziekte

Lees voor | Reageer | Verstuur | Druk af   

Patiënten met diabetes type 2 en een nierziekte krijgen bloeddrukverlagers voorgeschreven. Niet alleen om de bloeddruk te verlagen, maar ook om eventueel aanwezig eiwitverlies met de urine te verminderen. Hiervoor kunnen medicijnen ingezet worden die ingrijpen in het renine-angiotensine (aldosteron) systeem (RAS). Behalve de veelgebruikte ACE-remmers zijn dat AT1-antagonisten. Het tijdig voorspellen van het effect van deze middelen kan helpen de therapie te verbeteren.

UMCG-promovendus Frank Holtkamp verrichtte onderzoek op dit terrein. Het levert inzichten op waarmee de behandeling met AT1-antagonisten beter op de individuele patiënt kan worden afgestemd.

Om complicaties op de lange termijn te voorkomen, moet behandeling met deze medicijnen inderdaad niet alleen gericht zijn op bloeddrukverlaging, maar ook op vermindering van eiwituitscheiding in de urine, zo stelt Holtkamp vast. Na de start van de behandeling kan de nierfunctie van de patiënt verminderen. Dit is een voorspeller voor de werkzaamheid en hoeft daarom geen aanleiding te zijn om de dosis te verlagen, of te stoppen met de behandeling, concludeert de promovendus. Dan moet wel zeker zijn dat de verminderde nierfunctie is toe te schrijven aan de start van de behandeling.

Een mogelijke bijwerking van AT1-antagonisten is een verhoogde kaliumspiegel in het bloed. Dit geeft op lange termijn een risico op hart- en vaatziekten, dus hier moet goed op worden toegezien. Tot slot blijkt dat het risico op beschadiging van de nieren en het hart- en vaatstelsel afneemt, wanneer de patiënt tijdens de behandeling met AT1-antagonisten zijn zoutinname vermindert.

Promotie F. Holtkamp: woensdag 23 november 2011, 14:#0 uur
Titel proefschrift: Predicting and improving individual long-term outcome in patients with diabetes and nephropathy: Determinants of response to RAAS inhibition

Promotores: prof.dr. P.A. de Graeff en prof.dr. D. de Zeeuw 

Locatie: Aula Academiegebouw, Broerstraat 5, Groningen

Promotie: website voor overlevers kinderkanker

Overlevenden van kinderkanker hebben op later leeftijd behoefte aan meer en vooral gepersonaliseerde informatie. Om hieraan tegemoet te komen heeft Sebastiaan Knijnenbrug voor zijn promotie-onderzoek een website geëvalueerd waar overlevenden, aan de hand van hun oude diagnose en de therapie die ze hebben gehad, gerichte informatie kunnen vinden over de risico's die zij lopen op gezondheidsproblemen.

Knijnenburg heeft overlevenden bij alle fases van het ontwikkelproces van de site betrokken, wat resulteerde in een gebruiksvriendelijke website die positief werd beoordeeld door potentiële gebruikers. De gebruikte methoden voor het ontwikkelen en evalueren van de website kunnen in de toekomst gebruikt worden om andere informatieve websites voor patiënten op te zetten.

Lees verder...

 

Promotie: Ischemie-reperfusieschade

Constantijn Wouters heeft zich in het kader van zijn promotieonderzoek bezig gehouden met ischemie-reperfusieschade: de schade die in weefsels en organen ontstaat wanneer die enige tijd van doorbloeding afgesloten zijn geweest. Promotie drs. C.W. Wouters: dinsdag 25 juni 2013, 13:00 uurTitel proefschrift: Assessment of ischaemia and reperfusion injury Promotores: prof.dr. G.A. Rongen, prof.dr. W.J.G. Oyen en prof.dr. P.A.B.M.

Lees verder...

Promotie: Betere zorg nierpatiënten bij de huisarts

Huisarts Nynke Scherpbier - de Haan heeft onderzoek gedaan naar de zorg voor chronisch nierpatiënten door de huisarts. Ze heeft onder andere het effect van telenefrologie, elektronisch contact tussen huisarts en nefroloog, bestudeerd. Promotie drs. N.D. Scherpbier - de Haan: vrijdag 7 juni 2013, 11:00 uurTitel proefschrit: Optimising chronic kidney disease management in primary care Promotores: prof.dr. C. van Weel en prof.dr. J.F.M. WetzelsCo-promotores: dr. W.J.C.

Lees verder...

Uitgelicht

Meer over promoties

Meest gelezen

Onderzoek

Risico op gebroken heup onveranderd hoog bij dialysepatiënt

Heupfracturen komen nog steeds vaak voor bij nierpatiënten, ondanks de vooruitgang die de laatste jaren is geboekt bij het behandelen van nierziektegerelateerde botproblemen. Dit blijkt uit onderzoek uitgevoerd aan Stanford University (Californië, VS).

Lees verder...

In Hart en Nieren

Lintjes voor twee prominenten in de Nederlandse nierwereld

Ter gelegenheid van de voorlopig laatste Koninginnedag hebben twee prominente personen in de Nederlandse nefrologie een koninklijke onderscheiding gekregen. Het gaat om prof.dr. Willem Weimar en prof.dr. René Bindels.

Lees verder...

Service

Sponsors

Steun NierNieuws

Met één telefoontje van € 1,30 wordt u begunstiger van NierNieuws.

Laatste reacties

NierNieuws en zijn adverteerders maken soms gebruik van cookies. Klik hier voor meer informatie.