Mail: redactie@niernieuws.nl | Tel: 030 - 288 9994



Lees voor | Reageer | Verstuur | Druk af   

Minder acute afstoting met Alemtuzumab dan bij konijnenserum

Door Jeroen van Setten
en Merel Dercksen
en Dietske van der Brugge 

Bij gebruik van het geneesmiddel alemtuzumab komt bij nier- en pancreasgetransplanteerden minder acute afstoting en infectie voor dan bij gebruik van het 'konijnenserum' anti-thymocytenglobuline (rATG), dat in ons land alleen als 'uiterste redmiddel' bij afstoting wordt ingezet. Daarbij maakt leeftijd of etniciteit niets uit. Dat blijkt uit eem nieuwe studie gepresenteerd op de jaarvergadering van de Infectious Diseases Society of America.

'Tot onze verrassing bleek er een lagere incidentie van met een biopsie bewezen acute afstoting te zijn bij patiënten op alemtuzumab', zegt onderzoeker Robert Stratta, van de Wake Forest University in Winston-Salem. 'We vonden dit consequent terug in een aantal subpopulaties van patiënten. We bekeken mensen met een lage en een hoge immuniteitrespons en we keken naar blanken versus Afro-Amerikanen.'

Een verhoogd risico op infectieuze complicaties (ICs) na nier- of nierpancreastransplantatie is een voortdurende zorg wanneer middelen zoals het monoklonale antilichaam alemtuzumab en rATG worden ingezet. In het gerandomiseerde onderzoek onder 222 volwassen nier- of nierpancreasgetransplanteerden kregen 113 proefpersonen alleen Alemtuzumab (30 mg), en 109 om de dag rATG (1,5 mg/kg). Alle patiënten kregen verder een gelijke onderhoudsbehandeling met andere immunosuppresiva. Alle patiënten kregen na vier en acht weken profylaxe voor schimmelinfecties, longontstekingprofylaxe na 12 maanden, en primaire profylaxe tegen het cytomegalovirus na drie en zes maanden.

De patiënten die Alemtuzumab kregen, hadden minder vaak een met biopsie bewezen acute afstoting (BPAR) dan de rATG-groep (16 versus 26%). En de aanwezigheid van een BPAR bleek het risico op een infectie sterk te verhogen. Infecties kwamen dan ook meer voor bij patiënten die rATG kregen (74%), dan bij patiënten die Alemtuzumab kregen (54%).

'Er zijn eerdere onderzoeken in de literatuur die suggereren dat er verschillen zouden zijn in infecties bij transplantatiepatiënten, afhankelijk van etniciteit en leeftijd,' zegt Stratta. 'We gebruikten een standaard scoresysteem voor het sorteren en keken naar de incidentie van infecties waarbij we Afro-Amerikanen vergeleken met blanken, maar vonden geen significante verschillen.' Ook de ernst van de infecties verschilde niet. Wel kwamen onder patiënten die Alemtuzumab gebruikten, vaker infecties met een virus of een schimmel voor bij blanken dan bij Afro-Amerikanen. Onder patiënten op rATG was dat verschil in etniciteit er niet. Ook de leeftijd van de patiënt bleek in dit onderzoek niet van invloed.

In ons land is alemtuzumab (MabCampath van Genzyme) alleen toegelaten voor gebruik bij patiënten met chronische lymfocytaire leukemie die zijn behandeld met cytostatica en die na behandeling met fludarabine geen volledige of gedeeltelijke respons of slechts een korte remissie (< 6 mnd.) hebben bereikt.

sterren 1 2 3 4 5 standaard Gepubliceerd: maandag 31-10-2011
Bron: Renal and Urology News | Nog geen reacties


'Procedures rond transplantaties in Duitsland op de schop'

De Duitse Stiftung Organtransplantation (DSO) wil de hele transplantatiepraktijk op de schop, zodat er geen manipulatie met wachtlijsten meer kan plaatsvinden. Recent kwam het in Duitsland tot een groot schandaal, dat er onder andere toe geleid heeft dat mensen geen toestemming voor donatie meer geven.

De DSO wil dat de financiering van een transplantatie 'aan de individuele patiënt en aan het resultaat van de operatie' gekoppeld wordt, zegt voorzitter Rainer Hess. Op dit moment verdient een centrum veel, als er veel getransplanteerd wordt en is daarom de druk om (voortijdig) te transplanteren hoog. Hess wil ook dat transplantatie niet apart vergoed wordt, maar onderdeel is van de algemene vergoeding die een ziekenhuis voor de geleverde zorg krijgt.

Daarnaast wil hij ook nog, dat de concurrentie tussen de verschillende ziekenhuizen om aan geschikte organen te komen, daalt. Om dat te bereiken moet het aantal van 50 transplantatiecentra naar beneden, vindt de DSO. Alsof dat nog niet genoeg is, zou de Bundesärztekammer ook nog de richtlijnen voor toewijzing van beschikbare organen moeten herzien. Hoe lang een ontvanger naar verwachting met het orgaan kan leven, moet sterker mee gaan wegen, vindt de DSO.

Lees meer »

Promotie: Vasten beschermt nieren na transplantatie »

Niet voldoende vitamine B1 (thiamine), maar gewichtsverlies en verminderde voedselinname hebben mogelijk een beschermend effect op de nieren na een niertransplantatie. Dat constateert Astrid Klooster, die onderzoek deed naar het verband tussen een gebrek aan vitamine B1, vasten en het functioneren van de nier na een transplantatie. Vitamine B1 is cruciaal voor de energievoorziening van het lichaam.

Lees meer »

Nier van kleine donor werkt wat minder hard »

Nieren van kleine levende donoren hebben een lagere filtratiesnelheid dan nieren van grotere donoren, constateren onderzoekers van de Mayo Clinic Arizona in Phoenix.  Tijdens het American Transplant Congress maakten dr. Hasan Khamash en zijn collega's de resultaten van hun onderzoek bekend. Ze hebben daarvoor de gegevens van 579 levende donor-ontvangerparen geanalyseerd.

Lees meer »