Vijftien Belgen ontvingen Nederlands orgaan

Lees voor | Reageer | Verstuur | Druk af   

Bij de besprekingen die Eurotransplant voert met de Belgische overheid, is gebleken dat in 2009 vijftien Belgen hebben geprofiteerd van het donorschap van Nederlanders die in België het leven lieten. Kortgeleden ontstond commotie rond het feit dat 19 Nederlanders in 2009 in België een orgaan gingen 'halen'. Volgens voormalig senator Patrik Vankrunkelsven profiteerden deze Nederlanders van de betere donatiewetgeving in zijn land.

In totaal werden in 2009 in België 810 organen getransplanteerd. Daarvan gingen er 19 naar Nederlanders. Een aantal van die Nederlanders kwam uit de grensstreek, de keuze voor een Belgisch ziekenhuis lag voor deze mensen het meest voor de hand. Omdat de Nederlanders op de Belgische wachtlijst stonden, kregen ze ook een 'voor België bestemd' orgaan.

Daarover ontstond kortgeleden weer commotie, er werd door sommigen zelfs gesproken van 'orgaantoerisme' door Nederlanders.

Uit de cijfers van Eurotransplant blijkt nu dat het nettoverschil in 2009 aanzienlijk geringer was. Tegenover de vijftien Belgen die een orgaan van een Nederlander ontvingen stonden maar twee Nederlanders die profiteerden van het overlijden van een Belg in hun land. Uiteindelijk ontvingen in dat jaar dus 21 Nederlanders een Belgisch orgaan, en 15 Belgen een Nederlands. Het nettoverschil van zes organen vertegenwoordigt nog geen 1,5% van de transplantaties in België.

mere, Aruba 24-01-2011 12:05
Ik geloof dat men de patiënt vergeet die de nier krijgt dit is zeer gevoelig om nou zo slordig ermee om te gaan."Wie heeft wat van wie gekregen".Het is een match of niet en daar gaat het om of wordt er soms binnen de organisatie gesjoemeld met nieren? foei Eurotransplant.

Reageer ook op dit artikel

'Zoveelste loze belofte zoutreductie door voedingsindustrie'

De door de vleeswarensector groots aangekondigde zoutreductie is de zoveelste loze belofte in een lange rij van pogingen van de industrie onder een noodzakelijke wettelijke regeling uit te komen. Dat vinden de Consumentenbond, de Hartstichting en de Nierstichting. Alleen via de wet kunnen consumenten er op vertrouwen dat het zoutgehalte in levensmiddelen structureel omlaag gaat. 

Lees verder...

 

Consumentenbond: 'Preferentiebeleid werkt angst en onzekerheid in de hand'

Het huidige preferentiebeleid voor geneesmiddelen leidt bij consumenten tot verwarring en angst. Dat stelt de Consumentenbond op basis van de vele emotionele meldingen die op zijn meldpunt preferentiebeleid binnenkomen. Veel consumenten zijn door wisselende doosjes en pillen bang dat ze het overzicht kwijtraken of een verkeerde hoeveelheid medicijnen nemen. De Consumentenbond vindt dat de klachten zo essentieel zijn dat het huidige preferentiebeleid aangepast moet worden.

Lees verder...

Orgaanhandelschandaal Kosovo: veroordelingen tot 8 jaar

In Kosovo zijn vijf mensen na een zeer langdurige rechtszaak veroordeeld wegens handel in organen. Ze hebben in 2008 in de Medicus Kliniek in de Kosovaarse hoofdstad Pristina ten minste 30 transplantaties laten uitvoeren. Twee voormalige rijksambtenaren zijn vrijgesproken.  De vijf zijn veroordeeld door een rechtbank van de EU-toezichthouder Eulex in Kosovo. Ze hebben celstraffen opgelegd gekregen tot acht jaar. Twee oud-regeringsfunctionarissen zijn vrijgesproken.

Lees verder...

Uitgelicht

Meer over politiek en beleid


Er zijn meer dan 300 artikelen in deze rubriek.
Gebruik voor oudere artikelen de zoekfunctie.

Meest gelezen

Onderzoek

Immuungemedieerde nierschade door HIV vaker bij Afrikanen

Patiënten die geïnfecteerd zijn met het HIV-virus, lopen het risico op HIV-gerelateerde nierproblemen. Veel HIV-patiënten krijgen te maken met HIVAN (HIV-associated nephropathy) of HIVICK (HIV-associated Immuno Complex Kidney disease). Daar waar over HIVAN inmiddels vrij veel bekend is, is over HIVICK nog veel onduidelijk.

Lees verder...

In Hart en Nieren

Belgische nierpatiënten georganiseerd op vakantie naar Benidorm

Vijfentwintig Belgische nierpatiënten en ongeveer evenveel familieleden vertrokken vannacht op vakantie naar Benidorm. Voor hun medische begeleiding kunnen ze rekenen op hun vertrouwde nefroloog en vier gespecialiseerde verpleegkundigen. Op woensdag 29 mei wacht een welkomstcomité hen ’s middags weer op in het AZ Maria Middelares ziekenhuis.

Lees verder...

Service

Sponsors

Steun NierNieuws

Met één telefoontje van € 1,30 wordt u begunstiger van NierNieuws.

Laatste reacties

NierNieuws en zijn adverteerders maken soms gebruik van cookies. Klik hier voor meer informatie.