Buikspoeling verhoogt risico op diabetes na transplantatie

Lees voor | Reageer | Verstuur | Druk af   

Diabetes is een beruchte complicatie na een niertransplantatie, die het risico op voortijdige achteruitgang van de getransplanteerde nier verhoogt. Poolse onderzoekers concluderen dat naast de bekende risicofactoren, buikspoeling voorafgaand aan de transplantatie bijdraagt aan een verhoogd risico op diabetes.

Diabetes (suikerziekte) is een vrij algemene maar niet onschuldige complicatie na een niertransplantatie. De aandoening kan de getransplanteerde nier aantasten, waardoor deze minder lang meegaat. Ook verhoogt het het risico op hart- en vaataandoeningen. Er zijn verschillende factoren bekend die invloed kunnen hebben op het ontstaan van diabetes na transplantatie, zoals overgewicht en de gebruikte medicijnen.

Poolse onderzoekers hebben een studie uitgevoerd om de risicofactoren en hun invloed na te gaan, waarbij ze in het bijzonder keken naar kenmerken van de ontvangers voordat de transplantatie had plaatsgevonden. De vorm van dialyse die de patiënten deden had hun speciale aandacht. Ze volgden 377 patiënten die in één centrum getransplanteerd werden.

Van deze patiënten ontwikkelde bijna een kwart binnen een jaar na de transplantatie diabetes. Na een analyse van de cijfers, komen de onderzoekers tot de conclusie dat de factoren die het risico hierop significant vergroten, een hogere leeftijd van de ontvanger, diabetes in de familie en buikspoeling zijn.

Dat nierpatiënten die buikspoeling doen meer risico lopen op diabetes na transplantatie dan patiënten die behandeld worden met hemodialyse, is volgens de onderzoekers nog niet eerder beschreven.

Trage start nieuwe nier gevaarlijker voor ouderen

Hoe ouder de ontvanger van een postmortale nier is, hoe groter de kans dat hij het niet overleefd wanneer de nier niet meteen werkt. Jonge getransplanteerden kunnen zo'n opstartfase meestal wel overbruggen.

Er bestaat een verband tussen het vertraagd op gang komen van een pas getransplanteerde nier, en het overlijden van de getransplanteerde patiënt in de eerste maanden na transplantatie. Dr. Jagbir Gill en zijn collega's van de University of British Columbia in Vancouver hebben onderzocht hoe veel groter dat risico op overlijden wordt wanneer de nier niet meteen werkt, en of het leeftijdsafhankelijk is.

Lees verder...

 

HLA-mismatch transplantatie zonder blijvende medicatie al mogelijk

Vijf jaar geleden rapporteerden onderzoekers van het Massachusetts General Hospital over vijf patiënten bij wie ze een gelijktijdige nier- en beenmergtransplantatie hadden uitgevoerd. Al deze patiënten vertoonden een HLA-mismatch met hun donor, wat betekent dat er onder normale omstandigheden afstoting zal optreden.

Lees verder...

Tijdelijk geen doorbloeding bij niertransplantatie leidt tot chronische afstoting

Een traag op gang komende nier waarbij dialyse nodig is in de eerste week na transplantatie, is meestal het gevolg van schade door een tijdelijk gestopte doorbloeding. Het komt regelmatig voor, zeker nu het aantal non-heart-beating donoren toeneemt. Een traag op gang komende nier heeft een grotere kans op acute afstoting en heeft gemiddeld een kortere levensduur.

Lees verder...

Uitgelicht

Agenda vandaag
donderdag 23 mei 2013

Meer over transplantatie


Er zijn meer dan 300 artikelen in deze rubriek.
Gebruik voor oudere artikelen de zoekfunctie.

Meest gelezen

Onderzoek

Immuungemedieerde nierschade door HIV vaker bij Afrikanen

Patiënten die geïnfecteerd zijn met het HIV-virus, lopen het risico op HIV-gerelateerde nierproblemen. Veel HIV-patiënten krijgen te maken met HIVAN (HIV-associated nephropathy) of HIVICK (HIV-associated Immuno Complex Kidney disease). Daar waar over HIVAN inmiddels vrij veel bekend is, is over HIVICK nog veel onduidelijk.

Lees verder...

In Hart en Nieren

Belgische nierpatiënten georganiseerd op vakantie naar Benidorm

Vijfentwintig Belgische nierpatiënten en ongeveer evenveel familieleden vertrokken vannacht op vakantie naar Benidorm. Voor hun medische begeleiding kunnen ze rekenen op hun vertrouwde nefroloog en vier gespecialiseerde verpleegkundigen. Op woensdag 29 mei wacht een welkomstcomité hen ’s middags weer op in het AZ Maria Middelares ziekenhuis.

Lees verder...

Service

Sponsors

Steun NierNieuws

Met één telefoontje van € 1,30 wordt u begunstiger van NierNieuws.

Laatste reacties

NierNieuws en zijn adverteerders maken soms gebruik van cookies. Klik hier voor meer informatie.