Donornier na hartstilstand net zo goed als na hersendood
Door Gerard Kok
Donornieren van donoren die zijn overleden aan een hartstilstand (non-heart-beating donoren) functioneren op lange termijn net zo goed als donornieren van hersendode donoren.
Om het tekort aan donornieren op te vangen, worden steeds vaker NHB-donornieren getransplanteerd, maar er bestonden nog vraagtekens bij het functioneren van deze nieren op de langere termijn. Om deze vraagtekens weg te nemen, hebben Britse artsen de gegevens van iets meer dan 9.000 getransplanteerden onderzocht. Ongeveer 10% van de donornieren voor deze getransplanteerden was afkomstig van een NHB-donor, de overige van hersendode donoren.
Er bleek geen verschil te zijn in het functioneren van nieren van NHB-donoren vergeleken met die van hersendode donoren. Wel bleek uit het onderzoek dat hogere leeftijd, zowel van donor als van ontvanger, een negatieve invloed had op het functioneren van een NHB-donornier. Ook als er tussen uitname en transplantatie meer dan 12 uur zat, had dat een zelfde negatieve invloed. De mate van HLA-matching (de mate waarin Humaan leukocytenantigenen in donornier en ontvanger overeenkomen) bleek het functioneren van de donornier ook (enigszins) negatief te beïnvloeden, maar deze uitkomst bleek onvoldoende significant.
Op langere termijn doen NHB-donornieren het dus even goed als donornieren van levende donoren, maar de onderzoekers concluderen wel dat de tijd tussen uitname en transplantatie zo kort mogelijk moet zijn, en dat de leeftijd en HLA van donoren en ontvangers zo goed mogelijk overeen zou moeten komen.
|
HLA-mismatch transplantatie zonder blijvende medicatie al mogelijk
Vijf jaar geleden rapporteerden onderzoekers van het Massachusetts General Hospital over vijf patiënten bij wie ze een gelijktijdige nier- en beenmergtransplantatie hadden uitgevoerd. Al deze patiënten vertoonden een HLA-mismatch met hun donor, wat betekent dat er onder normale omstandigheden afstoting zal optreden. Vier van de vijf hadden destijds geen afweeronderdrukkende medicijnen nodig om de nier te behouden, omdat er door de beenmergtransplantatie een geslaagde mix tussen hun eigen immuunsysteem en dat van de donor was ontstaan. Inmiddels hebben ze deze ingreep bij nog eens vijf patiënten uitgevoerd.
Tijdelijk geen doorbloeding bij niertransplantatie leidt tot chronische afstoting
Een traag op gang komende nier waarbij dialyse nodig is in de eerste week na transplantatie, is meestal het gevolg van schade door een tijdelijk gestopte doorbloeding. Het komt regelmatig voor, zeker nu het aantal non-heart-beating donoren toeneemt. Een traag op gang komende nier heeft een grotere kans op acute afstoting en heeft gemiddeld een kortere levensduur.
Te weinig vitamine D slecht voor nieuwe nier
Nierpatiënten die enige maanden na hun transplatatie een lage spiegel van de inactieve vorm van vitamine D in hun bloed hebben, lopen een groter risico op chronische nierschade en het verlies van hun nier. Het risico op overlijden neemt niet toe. Dit resultaat van Frans onderzoek roept de vraag op, of het zinvol is nierpatiënten die getransplanteerd worden een vitamine D-supplement te geven.

Gepubliceerd: woensdag 25-08-2010


NierNieuws is onafhankelijk van bij de materie betrokken (semi-)commerciële en (semi-)overheidsinstelling.
Niernieuws heeft geen financiële connecties met patiënten- verenigingen of andere soortgelijke organisaties of
stichtingen.
Reageer ook op dit artikel