'Duitse donororganen gaan onnodig verloren'
Door Merel Dercksen
In Duitsland zouden veel meer donororganen beschikbaar zijn, als er meer tijd, kennis en mankracht in de donaties gestoken zou worden. Daarom moet er dringend iets gebeuren op dit vlak, vindt het Duitse EU-parlementslid Peter Liese. De organisatie van ziekenhuizen moet beter op donatie ingericht worden, stelt hij.
'De helft van de donororganen gaat in Duitsland verloren in de ziekenhuizen, hoewel de patiënten een donorcodicil hebben of de nabestaanden bereid zijn met donatie in te stemmen. Dat is beschamend voor een land met een hoog ontwikkeld gezondheidssysteem,' zegt Peter Liese, Duits EU-parlementariër. Liese is lid van de CDU en in woordvoerder gezondheidspolitiek van de conservatieve fractie in het Europees Parlement. Volgens experts zijn veel ziekenhuizen 'niet optimaal' op orgaandonatie voorbereid. Liese: 'Potentiële donoren worden vaak niet herkend, en de gesprekken met de nabestaanden zijn volstrekt ontoereikend.'
Daarnaast blijken artsen te weinig tijd te hebben om, naast hun normale dagelijkse werk, meerdere uren in de afwikkeling van een orgaandonatie te steken. En onvoldoende medici beschikken over de specifieke kennis en kunde die nodig zijn voor de behandeling van een hersendode, zodat de organen geschikt blijven voor transplantatie.
Liese wil dat de omstandigheden voor donatie in de Duitse ziekenhuizen verbeterd worden. Ieder ziekenhuis zou in elk geval een transplantatiecoördinator moeten hebben, vindt hij. De Duitse Stichting voor Orgaandonatie (DSO) heeft die oplossing al eerder onderkend en het afgelopen jaar in 111 ziekenhuizen met een neurochirurgische afdeling 'Inhouse-coördinatoren' aangesteld. Die moeten de DSO over orgaandonoren informeren. Volgens Liese is dat nog maar een kleine eerste stap en moet er veel meer gebeuren binnen de ziekenhuizen.
Een ander probleem is de slechte vergoeding die Duitse ziekenhuizen krijgen: voor de uitname van meerdere organen bij één donor bedraagt die 3.300 euro. Dat betekent dat een ziekenhuis er netto op inlevert. In andere landen, zelfs in Kroatië, liggen die vergoedingen soms wel twee keer zo hoog.
Duitsland kent 14,9 donoren per miljoen inwoners, dat is minder dan het Europese gemiddelde van 18.
|
Steeds meer Britse altruïstische donoren
Het aantal altruïstische donoren in het Verenigd Koninkrijk is het afgelopen jaar bijna verdrievoudigd, meldt de BBC. Dat waren vrijwel allemaal nierdonoren.
De Human Tissue Authority (HTA) keurde 104 orgaandonaties bij leven aan een onbekende goed in het seizoen 2012-13, vergeleken met 38 in het jaar ervoor. Onder die 104 altruïstische donoren zat 1 persoon die een deel van zijn lever weggaf, de rest doneerde een nier. In totaal vonden er in deze periode ruim 1.000 levende donaties plaats, wat betekent dat inmiddels een op de twaalf donaties bij leven een altruïstische is.
De HTA denkt dat de stijging te danken is aan de groeiende bekendheid van nierproblemen en donatiemogelijkheden.
Ierse nierdonoren draaien zelf op voor onkosten rond donatie
Ierse levende nierdonoren hoeven hun operatie niet zelf te betalen, maar krijgen verder geen enkele onkostenvergoeding. Dat constateert prof. Peter Conlon, consultant in het Beaumont Hospital in Dublin, die daar onderzoek naar gedaan heeft. 'Een levende donor kan meestal enkele weken niet werken. Gemiddeld kost het verlies aan inkomen dat daardoor ontstaat, plus andere uitgaven die een donor vanwege zijn operatie moet doen, 5.000 tot 7.000 euro.
'Helft Amerikanen bereid tot Samaritaanse donatie'
Goed nieuws voor Amerikanen die een orgaan nodig hebben. Uit een onderzoek van de Mayo Clinic blijkt, dat de steun van het publiek voor zowel levende als overleden orgaandonatie toeneemt. Vierentachtig procent van de respondenten zegt waarschijnlijk te zullen overwegen een nier of een deel van zijn lever aan een goede vriend of familielid te doneren als daar behoefte aan is. En 49 procent zegt zelfs dat ze wel een nier zouden willen doneren aan iemand die ze nog nooit hebben ontmoet.

Gepubliceerd: zaterdag 24-07-2010


NierNieuws is onafhankelijk van bij de materie betrokken (semi-)commerciële en (semi-)overheidsinstelling.
Niernieuws heeft geen financiële connecties met patiënten- verenigingen of andere soortgelijke organisaties of
stichtingen.
Reageer ook op dit artikel