'Wetten orgaandonatie en -transplantatie moeten veranderen'
Door Merel Dercksen
Op een Amerikaanse conferentie deze week, over orgaandonatie, werd uitgebreid stilgestaan bij het tekort aan organen. Een van de meest geopperde oplossingen is het mogelijk maken van een financiële compensatie voor donoren.
De Amerikaanse Kidney & Urology Foundation organiseerde maandag een conferentie rond het tekort aan donororganen in de VS. Het doel was niet alleen de oorzaken te benoemen, maar ook tot mogelijke oplossingen te komen. Drie experts op het gebied, die op verschillende manieren betrokken zijn, hielden een voordracht voor een gemengd publiek van zorgverleners, patiënten, beleidsmakers en geïnteresseerden.
'Ik hoop dat we, door de ernst van dit probleem bekend te maken, de mensen kunnen bereiken die een verandering tot stand kunnen brengen', zei dr. Jonathan Winston, nefroloog en moderator van de conferentie. 'We willen artsen en patiënten laten weten dat hun problemen bekend zijn en dat we werken aan realistische oplossingen.'
Volgens dr. Nancy Scheper-Hughes, bekend van haar wereldwijde onderzoeken naar orgaanhandel, functioneren de wetten hiertegen niet goed. 'Er staan boetes op het kopen, verkopen en verhandelen van organen in dit land, maar toch gaan deze praktijken door. Vaak met een houding van: niet naar vragen, niet over vertellen. Ik geloof dat als de wet niet gerespecteerd wordt, de wet veranderd dient te worden.'
Een van de mogelijkheden die volgens Scheper-Hughes onderzocht moeten worden is het bieden van een onkostenvoergoeding aan levende donoren. Econoom Alex Tabarrok is er al zeker van dat dat de oplossing is: 'Het compenseren van orgaandonoren zal een einde maken aan het tekort, en levens redden,' stelde hij. 'Simpel gezegd: belonen werkt. Andere landen doen dit al om het aantal donaties te verhogen en het is de hoogste tijd om onze gezondheidswetgeving aan te passen om het onnodig overlijden te stoppen.'
Gepubliceerd: woensdag 21-04-2010
Bron: NephrOnline | Reacties (2)
Medicijngebruiker van het kastje naar de muur door preferentiebeleid

De NPCF organiseert een meldactie over ervaringen van patiënten met de verstrekking van medicijnen. Een van de onderwerpen waarover mensen bevraagd worden, is hun ervaring met het preferentiebeleid. Dat is het omstreden beleid waarbij verzekeraars alleen bepaalde generieke en dus goedkopere medicijnen vergoeden in plaats van de merkmedicijnen.
De patiëntenfederatie wil met de actie een idee krijgen waar mensen die medicijnen gebruiken met het voorkeursbeleid (preferentiebeleid) tegenaan lopen, hoe het contact met de apotheek is en of ze goed begeleid worden. Directeur Wilna Wind vindt een meldactie hard nodig: 'We krijgen signalen dat patiënten van het kastje naar de muur worden gestuurd. Bijvoorbeeld als het medicijn dat ze altijd gebruikten, niet meer wordt vergoed. Het komt voor dat mensen niet goed reageren op het nieuw voorgeschreven (preferente) medicijn. Dan moeten er alternatieven gezocht worden, maar dat blijkt soms erg lastig vanwege de bijwerkingen.'
Griekenland heeft nieuwe wet orgaandonatie »
Griekenland heeft een nieuwe orgaandonatiewet. De wet regelt de uitname van organen van overleden donoren. De Grieks-orthodoxe Kerk heeft een flinke vinger in de pap gehad, waardoor nu zwart op wit staat dat er geen organen worden uitgenomen van iemand die bij leven heeft laten vastleggen dat hij geen donor wil zijn, of van overledenen van wie de familie geen toestemming geeft. De angst dat organen zomaar verwijderd worden leeft breed.
'Nefrologie in vuurlinie volgende economische crisis' »
De nefrologie in de Verenigde Staten gaat zware tijden tegemoet, verwachten Martin Andersen en Allon Friedman van de Indiana University School of Medicine. Beiden zijn verbonden aan de afdeling nefrologie. Als gevolg van de te verwachten 'fiscale crisis' staan nefrologen allerlei financiële onzekerheden te wachten, schrijven ze. Een zeer onzekere economische toekomst, noemen ze het zelfs. Die onzekerheid is te wijten aan meerdere factoren.


Hoe verhouden de berichten
'Wetten orgaandonatie en -transplantatie moeten veranderen'
'Orgaanhandel wereldwijd harder aangepakt'
Nierpatiënten krijgen thuis voorlichting over donatie
zich met elkaar?. Moet de ‘legale handel in organen’ aangemoedigd worden?.
Ko Rumpt
Ze hebben het maar over
orgaandonatie en -transplantatie, ik hoor nooit iets over voorzorg.Ik heb nierfalen, niets doen ze en ik lees maar steeds dat boven beschreven staat, indruk maken is ook een vak.
Ben zeker heel ontevreden en ze moeten mij maar eens iets vragen .
HV.Diaspora