Succesvolle transplantatie voor oudste nierpatiënt

Lees voor | Reageer | Verstuur | Druk af   

In Groningen is deze maand de oudste nierpatiënt van Nederland tot nu toe getransplanteerd. En misschien is hij wel de oudste ontvanger van Europa. De 83-jarige Frederik Cornelis Grimbergen kreeg een postmortale nier in een speciaal transplantatieprogramma voor oudere patiënten.

Het UMC Groningen kent het transplantatieprogramma 'Oud voor oud', waarbij nieren die anders niet gebruikt zouden worden omdat de overledene te oud was, naar oudere patiënten gaan. Het zorgt ervoor dat ook mensen die al flink op leeftijd zijn, nog een kans op transplantatie maken. In de VS gebeurt dat ook, daar hebben zelfs al enkele 85-plussers een nieuwe nier gekregen. Grimbergen is misschien wel de oudste patiënt, die in Europa deze transplantatie onderging. Tot voor kort was iemand van rond de 75 jaar waarschijnlijk de oudste.

Grimbergen heeft ruim vijf jaar gedialyseerd en heeft, sinds besloten was dat hij in aanmerking kwam voor een transplantatie met een oudere nier, maar heel kort hoeven wachten. Twee weken na de geslaagde ingreep was hij alweer thuis. 'Fantastisch, wat een geluk dat dit op mijn leeftijd nog kan!' vertelt hij.

HLA-mismatch transplantatie zonder blijvende medicatie al mogelijk

Vijf jaar geleden rapporteerden onderzoekers van het Massachusetts General Hospital over vijf patiënten bij wie ze een gelijktijdige nier- en beenmergtransplantatie hadden uitgevoerd. Al deze patiënten vertoonden een HLA-mismatch met hun donor, wat betekent dat er onder normale omstandigheden afstoting zal optreden. Vier van de vijf hadden destijds geen afweeronderdrukkende medicijnen nodig om de nier te behouden, omdat er door de beenmergtransplantatie een geslaagde mix tussen hun eigen immuunsysteem en dat van de donor was ontstaan. Inmiddels hebben ze deze ingreep bij nog eens vijf patiënten uitgevoerd.

Lees verder...

 

Tijdelijk geen doorbloeding bij niertransplantatie leidt tot chronische afstoting

Een traag op gang komende nier waarbij dialyse nodig is in de eerste week na transplantatie, is meestal het gevolg van schade door een tijdelijk gestopte doorbloeding. Het komt regelmatig voor, zeker nu het aantal non-heart-beating donoren toeneemt. Een traag op gang komende nier heeft een grotere kans op acute afstoting en heeft gemiddeld een kortere levensduur.

Lees verder...

Te weinig vitamine D slecht voor nieuwe nier

Nierpatiënten die enige maanden na hun transplatatie een lage spiegel van de inactieve vorm van vitamine D in hun bloed hebben, lopen een groter risico op chronische nierschade en het verlies van hun nier. Het risico op overlijden neemt niet toe. Dit resultaat van Frans onderzoek roept de vraag op, of het zinvol is nierpatiënten die getransplanteerd worden een vitamine D-supplement te geven.

Lees verder...

Uitgelicht

Meer over transplantatie


Er zijn meer dan 300 artikelen in deze rubriek.
Gebruik voor oudere artikelen de zoekfunctie.

Meest gelezen

Onderzoek

Risico op gebroken heup onveranderd hoog bij dialysepatiënt

Heupfracturen komen nog steeds vaak voor bij nierpatiënten, ondanks de vooruitgang die de laatste jaren is geboekt bij het behandelen van nierziektegerelateerde botproblemen. Dit blijkt uit onderzoek uitgevoerd aan Stanford University (Californië, VS).

Lees verder...

In Hart en Nieren

Lintjes voor twee prominenten in de Nederlandse nierwereld

Ter gelegenheid van de voorlopig laatste Koninginnedag hebben twee prominente personen in de Nederlandse nefrologie een koninklijke onderscheiding gekregen. Het gaat om prof.dr. Willem Weimar en prof.dr. René Bindels.

Lees verder...

Service

Sponsors

Steun NierNieuws

Met één telefoontje van € 1,30 wordt u begunstiger van NierNieuws.

Laatste reacties

NierNieuws en zijn adverteerders maken soms gebruik van cookies. Klik hier voor meer informatie.