Mail: redactie@niernieuws.nl | Tel: 030 - 288 9994



Lees voor | Reageer | Verstuur | Druk af   

Finse nabestaanden geen stem meer bij orgaandonatie

Door Merel Dercksen 

Volgens de krant Savon Sanomat is het in Finland het afgelopen jaar zeker vijftien keer voorgekomen, dat nabestaanden op het laatste moment verhinderden dat bij een overledene organen werden uitgenomen voor transplantatie. De Finse overheid is een wetswijziging aan het voorbereiden, die de nabestaanden dat recht moet ontnemen.

Volgens een peiling die de Finse nier- en Leverstichting heeft gedaan, zou 90 procent van de Finnen zijn organen na overlijden willen doneren. Maar maar 20 procent heeft een donorcodicil. Als een overledene geen codicil heeft, mogen volgens de wet zijn organen toch gebruikt worden. Maar de nabestaanden kunnen hier nog een veto over uitspreken. Met de organen van de minimaal vijftien mensen bij wie dat afgelopen jaar gebeurd is, hadden tot 70 transplantaties kunnen plaatsvinden.

Het afgelopen jaar is het aantal transplantaties in Finland sterk gedaald. Een werkgroep van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft een aantal wetswijzigingen voorgesteld om tot weer meer donoren te komen. Er zou bijvoorbeeld een elektronische database moeten komen waarin mensen kunnen laten vastleggen of ze donor willen zijn. En daarnaast zou nabestaanden het recht op een veto ontnomen moeten worden. Woordvoerder van het ministerie Terhi Hermanson: 'Het is een vreselijke gebeurtenis om een geliefde te verliezen. En als op dat moment gevraagd wordt of zijn organen uitgenomen mogen worden, is het waarschijnlijker dat nabestaanden nee zeggen.'

De verwachting is, dat het wetsvoorstel in het voorjaar aan het parlement voorgelegd wordt.

sterren 1 2 3 4 5 standaard Gepubliceerd: zaterdag 03-10-2009
Bron: YLE | Nog geen reacties


Medicijngebruiker van het kastje naar de muur door preferentiebeleid

De NPCF organiseert een meldactie over ervaringen van patiënten met de verstrekking van medicijnen. Een van de onderwerpen waarover mensen bevraagd worden, is hun ervaring met het preferentiebeleid. Dat is het omstreden beleid waarbij verzekeraars alleen bepaalde generieke en dus goedkopere medicijnen vergoeden in plaats van de merkmedicijnen. 

De patiëntenfederatie wil met de actie een idee krijgen waar mensen die medicijnen gebruiken met het voorkeursbeleid (preferentiebeleid) tegenaan lopen, hoe het contact met de apotheek is en of ze goed begeleid worden. Directeur Wilna Wind vindt een meldactie hard nodig: 'We krijgen signalen dat patiënten van het kastje naar de muur worden gestuurd. Bijvoorbeeld als het medicijn dat ze altijd gebruikten, niet meer wordt vergoed. Het komt voor dat mensen niet goed reageren op het nieuw voorgeschreven (preferente) medicijn. Dan moeten er alternatieven gezocht worden, maar dat blijkt soms erg lastig vanwege de bijwerkingen.'

Lees meer »

Griekenland heeft nieuwe wet orgaandonatie »

Griekenland heeft een nieuwe orgaandonatiewet. De wet regelt de uitname van organen van overleden donoren. De Grieks-orthodoxe Kerk heeft een flinke vinger in de pap gehad, waardoor nu zwart op wit staat dat er geen organen worden uitgenomen van iemand die bij leven heeft laten vastleggen dat hij geen donor wil zijn, of van overledenen van wie de familie geen toestemming geeft. De angst dat organen zomaar verwijderd worden leeft breed.

Lees meer »

'Nefrologie in vuurlinie volgende economische crisis' »

De nefrologie in de Verenigde Staten gaat zware tijden tegemoet, verwachten Martin Andersen en Allon Friedman van de Indiana University School of Medicine. Beiden zijn verbonden aan de afdeling nefrologie. Als gevolg van de te verwachten 'fiscale crisis' staan nefrologen allerlei financiële onzekerheden te wachten, schrijven ze. Een zeer onzekere economische toekomst, noemen ze het zelfs. Die onzekerheid is te wijten aan meerdere factoren.

Lees meer »