Ziekenhuis Aken transplanteert 500ste nier
Door Merel Dercksen
Chirurgen in het academisch ziekenhuis in de Duitse stad Aken, hebben voor de 500ste keer een niertransplantatie uitgevoerd. Het was een heel succesvolle: de nier kwam op de operatietafel al op gang.
De ontvanger van de nier was een 62-jarige man. De nier sloeg meteen aan en begon nog tijdens de operatie te werken. In andere opzichten was de operatie ook zo goed geslaagd, dat de nieuwe eigenaar van de nier al na twee dagen naar een gewone verpleegafdeling kon verhuizen.
In Aken werken nefrologen, urologen, die de operatie uitvoeren, en het laboratorium dat de weefseltypering doet zeer nauw samen. Daardoor zijn hun resultaten zo goed, zeggen ze zelf.
Maar hoe goed die ook zijn: ook in Aken bestaat, net als in de rest van het land, een tekort aan donornieren. De mogelijkheden voor levende donatie zijn in Duitsland zeer beperkt. Het universiteitsziekenhuis in Aken heeft op dit moment 130 nierpatiënten op de wachtlijst staan.
|
Grootste Europese nefrologiecongres voor 50ste keer van start
Gisteren ging het ERA-EDTA-congres in Istanbul van start. Het congres van de European Renal Association - European Dialysis and Transplant Association is na dat van de American Society of Nephrology het grootste jaarlijkse nefrologiecongres ter wereld. Dit jaar vindt het voor de vijftigste keer plaats.
De jubileumeditie heeft onderdak gekregen in Istanbul. De ruim 8.000 deelnemers geven een flinke economische impuls aan de stad, maar de Turkse leden van het organisatiecomité hopen vooral op meer bekendheid. In Turkije heeft, volgens een onderzoek dat is uitgevoerd door de Turkse federatie van nefrologen, 15,7% van de bevolking een vorm van nierschade.
Routinematig werk?
Volgens Wikipedia is routine 1) een reeks handelingen die, vaak zonder te hoeven nadenken, kan worden verricht door een verkregen vaardigheid. 2) Telkens terugkerende bezigheden. Ik werk als verpleegkundige op een dialyseafdeling en ik kreeg afgelopen week de vraag van een patiënt of ik mijn werk niet saai vond. Ik moest even nadenken over mijn antwoord.
Steeds meer Britse altruïstische donoren
Het aantal altruïstische donoren in het Verenigd Koninkrijk is het afgelopen jaar bijna verdrievoudigd, meldt de BBC. Dat waren vrijwel allemaal nierdonoren. De Human Tissue Authority (HTA) keurde 104 orgaandonaties bij leven aan een onbekende goed in het seizoen 2012-13, vergeleken met 38 in het jaar ervoor. Onder die 104 altruïstische donoren zat 1 persoon die een deel van zijn lever weggaf, de rest doneerde een nier. In totaal vonden er in deze periode ruim 1.


Gepubliceerd: zondag 30-08-2009



NierNieuws is onafhankelijk van bij de materie betrokken (semi-)commerciële en (semi-)overheidsinstelling.
Niernieuws heeft geen financiële connecties met patiënten- verenigingen of andere soortgelijke organisaties of
stichtingen.
Reageer ook op dit artikel