Zwitsers model zet zich in voor orgaandonatie

Lees voor | Reageer | Verstuur | Druk af   

Monika Erb; Bron:monikaerb.ch

Monika Erb

Het Zwitserse model Monika Erb zet zich in voor orgaandonatie. Swisstransplant en zijzelf hopen, dat haar bekendheid helpt het bewustzijn rond orgaandonatie te verhogen.

Erb: 'Tijdens mijn opleiding tot doktersassistente kregen we een codicil uitgereikt. Ik heb dat meteen ingevuld, met JA. Je weet nooit wanneer je zelf een orgaan nodig hebt. Je wilt zelf graag verder leven, en op deze manier kun je dat anderen ook geven.'

'Een codicil maakt het de nabestaanden ook makkelijker. Ik heb van nabij meegemaakt dat ouders moesten beslissen of hun verongelukte zoon donor mocht zijn. Dit soort situaties voorkom je als je keuze zwart op wit staat. Veel mensen reageren negatief als zij op die manier een beslissing moeten nemen, terwijl ze niets verkeerds willen doen. En dat is een probleem, dat laten de wachtlijsten duidelijk zien.'

'Ik denk, dat dood dood is. Als ik overleden ben, heb ik mijn lichaam niet meer nodig. Maar mensen die er bijvoorbeeld moeite mee hebben dat hun hart nog in een ander door zou kloppen, kunnen dat uitzonderen van donatie.'

'Maar dit en andere feiten rond orgaandonatie zijn amper bekend. Ik was echt geschokt. Er zijn zelfs veel mensen die niet eens weten, dat het codicil bestaat. Er wordt veel te weinig over gesproken. Hopelijk kan ik mijn steentje bijdragen door het meer onder de aandacht te brengen.'

HLA-mismatch transplantatie zonder blijvende medicatie al mogelijk

Vijf jaar geleden rapporteerden onderzoekers van het Massachusetts General Hospital over vijf patiënten bij wie ze een gelijktijdige nier- en beenmergtransplantatie hadden uitgevoerd. Al deze patiënten vertoonden een HLA-mismatch met hun donor, wat betekent dat er onder normale omstandigheden afstoting zal optreden. Vier van de vijf hadden destijds geen afweeronderdrukkende medicijnen nodig om de nier te behouden, omdat er door de beenmergtransplantatie een geslaagde mix tussen hun eigen immuunsysteem en dat van de donor was ontstaan. Inmiddels hebben ze deze ingreep bij nog eens vijf patiënten uitgevoerd.

Lees verder...

 

Tijdelijk geen doorbloeding bij niertransplantatie leidt tot chronische afstoting

Een traag op gang komende nier waarbij dialyse nodig is in de eerste week na transplantatie, is meestal het gevolg van schade door een tijdelijk gestopte doorbloeding. Het komt regelmatig voor, zeker nu het aantal non-heart-beating donoren toeneemt. Een traag op gang komende nier heeft een grotere kans op acute afstoting en heeft gemiddeld een kortere levensduur.

Lees verder...

Te weinig vitamine D slecht voor nieuwe nier

Nierpatiënten die enige maanden na hun transplatatie een lage spiegel van de inactieve vorm van vitamine D in hun bloed hebben, lopen een groter risico op chronische nierschade en het verlies van hun nier. Het risico op overlijden neemt niet toe. Dit resultaat van Frans onderzoek roept de vraag op, of het zinvol is nierpatiënten die getransplanteerd worden een vitamine D-supplement te geven.

Lees verder...

Uitgelicht

Meest gelezen

Onderzoek

Risico op gebroken heup onveranderd hoog bij dialysepatiënt

Heupfracturen komen nog steeds vaak voor bij nierpatiënten, ondanks de vooruitgang die de laatste jaren is geboekt bij het behandelen van nierziektegerelateerde botproblemen. Dit blijkt uit onderzoek uitgevoerd aan Stanford University (Californië, VS).

Lees verder...

In Hart en Nieren

Lintjes voor twee prominenten in de Nederlandse nierwereld

Ter gelegenheid van de voorlopig laatste Koninginnedag hebben twee prominente personen in de Nederlandse nefrologie een koninklijke onderscheiding gekregen. Het gaat om prof.dr. Willem Weimar en prof.dr. René Bindels.

Lees verder...

Service

Sponsors

Steun NierNieuws

Met één telefoontje van € 1,30 wordt u begunstiger van NierNieuws.

Laatste reacties

NierNieuws en zijn adverteerders maken soms gebruik van cookies. Klik hier voor meer informatie.